חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פרשת שלח לך: הקרשנדו הגדול

פרשת שלח לך: הקרשנדו הגדול | הרבה גייל שוסטר-בוסקילה, סיון תשפ"ד*

ותּשָּׂא, כָּל-הָעֵדָה, וַיִּתְּנוּ, אֶת-קוֹלָם; וַיִּבְכּוּ הָעָם, בַּלַּיְלָה הַהוּא. וַיִּלֹּנוּ עַל-מֹשֶׁה וְעַל-אַהֲרֹן, כֹּל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וַיֹּאמְרוּ אֲלֵהֶם כָּל-הָעֵדָה, לוּ-מַתְנוּ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, אוֹ בַּמִּדְבָּר הַזֶּה, לוּ-מָתְנוּ. …  וַיֹּאמְרוּ, אִישׁ אֶל-אָחִיו: נִתְּנָה רֹאשׁ, וְנָשׁוּבָה מִצְרָיְמָה (במדבר יד, א-ב, ד).

קריאותיהם הרמות וזעקותיהם התאבכו והפכו לסופה אדירה של מרי ומחלוקת. העם פנה עורף למשה ולאהרון, מנהיגיו.

"וַיֹּאמְרוּ, כָּל-הָעֵדָה, לִרְגּוֹם אֹתָם, בָּאֲבָנִים; וּכְבוֹד ה' נִרְאָה בְּאֹהֶל מוֹעֵד, אֶל-כָּל-בְּנֵי, יִשְׂרָאֵל (יד, י).

קריאת המרי הייתה ההתפרצות המילולית של רגשות שדברי כיבושין לא יכלו להם. ואם כך, רק התערבות אלוהית שבאה במפתיע יכולה הייתה לפזר את רוחות המרי והתקוממות.
כאשר התחלתי לכתוב מדרש על פרשת התחיל להתנגן לי בראש בולרו, היצירה האדירה של ראוול. מפרק לפרק בספר במדבר יש תלונות הולכות וגוברות למשה על כל מיני דברים גדולים וקטנים אבל פרשת שלח חותמת את גורלם של העבדים לשעבר דווקא בגלל הדיווח של המרגלים.
תיאור מאמר בתוך המכלול – אנציקלופדיה שיתופית יהודית מקוונת – מזכיר את הגל הזה של תלונות:

היצירה נפתחת בנגינה חרישית של הנושא בדו מז'ור על ידי חליל, מלווה בתופי סנר במקצב החוזר. אחרי פתיחת החליל עוברת המלודיה אל הקלרנית, אחר כך אל הבסון, אל הקלרנית במי במול, אל האבוב ד'אמורה, החצוצרה, וכן הלאה, כאשר ברקע מתמידים תופי הסנר במקצב המונוטוני. מנגינת הנושא ממשיכה בדו מז'ור, אך החל מאמצע היצירה לערך, מוכפלת המנגינה על ידי כלים נלווים המנגנים אותה בסולמות אחרים. תחילה מלווה הפיקולו, המכפיל את המלודיה על סולם מי, אליו מצטרפים עוד ועוד כלי נגינה עם כל חזרה על הנושא, בתזמור ההולך ונעשה עשיר וסמיך יותר ויותר ובעוצמה הולכת וגוברת עד שלקראת תום היצירה מנגנת התזמורת כולה בעוצמה אדירה. אפקט הקרשנדו המתמשך אינו תם בכך: שש תיבות לפני סוף היצירה מצטרפים לראשונה תופי הבס, המצלתיים ותופי הטם-טם, והתזמורת כולה עוברת לנגן את מוטיב המקצב החוזר, אשר מתחילתה ועד לאותה נקודה נוגן על ידי תופי הסנר בלבד.

על התפתחות זו של היצירה, הנפתחת בנגינה חרישית של כלי בודד ומסתיימת בעוצמה רבה בנגינת התזמורת כולה, זכתה היצירה לכינוי "הקרשנדו הגדול". כמו ביצירה, גל התלונות הולך וגובר, ורעשן מסתיר לא פעם את המעשה הגדול והניסי – ההתקדמות האיטית אל הארץ המובטחת.

 

* מתוך "מדרש הרבה" לפרשת שלח לך.

ראו את המכלול על ראוול 

מומלץ להאזין ל"בולרו" של ראוול

——————