אחרי מות:אש זרה ואש אמת

אחרי מות: אש זרה ואש אמת | עמנואל נשרי, ניסן תש"ב

וַיִּקְחוּ בְנֵי-אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא אִישׁ מַחְתָּתוֹ, וַיִּתְּנוּ בָהֵן אֵשׁ, וַיָּשִׂימוּ עָלֶיהָ, קְטֹרֶת; וַיַּקְרִיבוּ לִפְנֵי ה’, אֵשׁ זָרָה–אֲשֶׁר לֹא צִוָּה, אֹתָם. ב וַתֵּצֵא אֵשׁ מִלִּפְנֵי ה’, וַתֹּאכַל אוֹתָם; וַיָּמֻתוּ, לִפְנֵי ה’ (ויקרא י, א).

וַיְדַבֵּר ה’, אֶל-מֹשֶׁה, אַחֲרֵי מוֹת, שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן–בְּקָרְבָתָם לִפְנֵי-ה’, וַיָּמֻתוּ (ויקרא טז, א).

אורי אילן, בן קיבוץ גן שמואל, היה לוחם שנפל בשבי הסורי בדצמבר 1954. אורי וחברי החוליה שלו, שנשלחו למשימה מודיעינית מעבר לגבול הסורי, נחקרו ועונו קשות. לאחר שלושים וחמשה ימים רצופים של עינויים קשים נשבר אורי אילן, הוא נמצא תלוי בתאו ללא רוח חיים, בגיל 19 שנים ו 11 חדשים. בתיה גולן בת כיתתו של אורי אומרת "לא הייתה הפתעה כל כך גדולה, פחדנו שזה מה שיכול לקרות, אורי גם דיבר על זה, הוא אמר הרבה דברים, בתקופה שהיה בצבא אמר אורי: 'אם חייל נופל בשבי והוא רוצה לשמור על סודות הצבא, אין לו ברירה הוא חייב להתאבד'." בקִפלי בגדיו נמצאו 9 פתקים שכתב בניקוב בעזרת קיסם, ביניהם פתק שציטט משה דיין בהלוויה "לא בגדתי". משפחתו סרבה לקבל את הפתקים בטענה שנכתבו לצה"ל לא למשפחה. אימו של אורי הייתה חברת כנסת והסובייטים הציעו לה לשחרר את אורי בלבד. תשובתה הנחרצת הייתה: "או כולם או אף אחד" אורי התאבד בשבי. מעשהו של אורי הפך לאחד ממיתוסי הגבורה המלווים את צה"ל עד היום.

על פי ספר הזוהר, נדב ואביהוא עדיין היו למטה מבני עשרים ולפיכך נקראו "בני אהרן", כלומר בנים ברשות אביהם. אם כן כיצד נענשו, והלא כלל הוא בידינו שאין מענישים מן השמים בטרם מלאו לאדם עשרים שנה?
אמנם נראה מהגמרא (ברכות דף לא) שקטן פיקח וחכם מאד נענש אפילו אם טרם מלאו לו עשרים. ואם כן זה הסבר הפסוק "ויהי אַחֲרֵי מוֹת, שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן" (ויקרא טז, א): ואם תאמר הרי הם קטנים, לכן ממשיכה התורה ואומרת " בְּקָרְבָתָם לִפְנֵי-ה’", כלומר הם היו בדרגה גבוהה של חכמה עד כדי כך שה' דיבר איתם, ואם כן נחשבים כגדולים לעניין זה ולכן נענשו.

תני ר' אליעזר לא מתו בניו של אהרן אלא על ידי שהורו הלכה בפני משה רבנו ומעשה בתלמיד אחד שהורה לפני רבו ר' אליעזר אמר לאימא שלום אי לאשתו של זה אינו מוציא שבתו לא באת שבתו עד שמת נכנסו חכמים אצלו א"ל נביא אתה אמר להם: (עמוס ז, יד) לֹא-נָבִיא אָנֹכִי, וְלֹא בֶן-נָבִיא אָנֹכִי: אלא כך מקובלני כל המורה הלכה לפני רבו חייב מיתה"

 האם הזמנים משתנים האנשים מתחלפים האמיתות נשארות?? בני אהרון ששרתו בקודש וכבתה אש התמיד במשכן, לפי אחד המדרשים. הביאו אש ממקור חיצוני, "אש זרה". אורי אילן ומשפחתו הורו שיעור לעם ישראל. המשמעות של אהבת הארץ והעם – מחד גיסא הקרבה אישית למען הכלל, ומאידך געסא המשך שרות הציבור והעם כשם שאהרון ומשפחת אילן המשיכו. האש שיקדה בליבו של אורי לא הייתה אש זרה אלא אש אמת, על אף, שכמו האש הזרה של בני אהרון, הביאה לכיליונו.

דילוג לתוכן