פרשת בלק: הרהורים על ההפטרה

הרהורים על ההפטרה לפרשת בלק | הרבה גייל שוסטר-בוסקילה, תשפ"א

אני מאוד אוהבת את ההפטרה של פרשת בלק (מיכה ה, ו – ו, ח). התחלתי להרהר על דברי הנביא מיכה בהיותי סטודנטית בבית מדרש לרבנים של התנועה ליהדות מתחדשת ב-1975. לצערי החיבור שכתבתי אבד לי מזמן אבל זכור לי הנושא החשוב שכתבתי עליו:ארון הקודש בהוד והדר

הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה־טּוֹב וּמָה־ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם־עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם־אֱלֹהֶיךָ׃ (מיכה ו, ח).

לדעתי בפסוק האלגנטי של מיכה אנחנו יכולים למצוא את לב ליבה של היהדות. מספר המצוות שאנחנו שומרים בקפדנות איננו העיקר אלא איכות חיינו. כדי להבין את המושג "הצנע לכת" חוקרי התנ"ך השוו אותו להיפוכו בתנ"ך: "ואם תלכו עמי קרי" (ויקרא כו, כא).
פעם אחר פעם בספר ויקרא פרק כו אנחנו קוראים את המילים "ואם תלכו עמי קרי" בקונטקסט של עונש על אי שמירת המצוות. בעיקר המסר כאן הוא שחטא או סטייה מהמצוות יגרמו למחלות קשות, למגיפות, למתקפות של חיות טרף וגם של אויבינו ואולי יביאו עלינו אסונות טבע כגון בצורת או רעב. למשל:

הִשְׁלַחְתִּי בָכֶם אֶת־חַיַּת הַשָּׂדֶה וְשִׁכְּלָה אֶתְכֶם וְהִכְרִיתָה אֶת־בְּהֶמְתְּכֶם וְהִמְעִיטָה אֶתְכֶם וְנָשַׁמּוּ דַּרְכֵיכֶם׃ (ויקרא כו, כב).

בעיניי זה מושג זה קשה מאוד המבשר עונש חמור על סטייה מהמצוות. יתר על כן אין הסבר מדויק למילים "ואם תלכו עמי קרי" למרות המופעים הרבים שלהן. בעברית מודרנית איננו משתמשים במושג זה לתיאור מרדנות.
במקרה או שלא במקרה הפסוק של הנביא מיכה מופיע על דלתות ארון הקודש של קהילתנו. איך בחרו בו לא ידוע לי, אבל שמחתי מאוד לראות אותו שם שהגעתי לבנין שלנו ברחוב החי"ש בכפר סבא.
כולנו רוצים להיות בקרבת אנשים טובים כמו שהנביא מיכה מתאר. כל פעם שאני רואה את הפסוק על הדלתות אני נזכרת בחברנו אד פרגר ז"ל (שהיה חוקר ומרצה באוניברסיטת תל אביב – בית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל) שעמל כל כך הרבה לגייס תרומות כדי להקים את בית הכנסת שלנו. הייתה לי הזכות להכיר אותו ולדעתי הוא היה דוגמא למופת למשמעות של הפסוק הזה ולדרך שאנחנו אמורים לחיות את חיינו. הוא היה בן אדם כזה – כמובן היו לו סגולות רבות והוא באמת היה צנוע וחכם. אגב הוא גם חלק של המורשת המוזיקאלית של קהילתנו בהקלטות על אתר נוסח התפילה לערב שבת (הקליקו כאן).

העולם היה נראה אחרת לו היו עוד אנשים כמו אד פרגר — אדם שסימל לכולנו: "והצנע לכת-עם אלוהיך" יהי זכרו ברוך וכן ירבו אנשים כמוהו!