פרשת תזריע-מצורע: בריאות הציבור: אז והיום

פרשת תזריע-מצורע: בריאות הציבור: אז והיום | הרבה גייל שוסטר-בוסקילה , אייר תשפ"א

השבוע קוראים את פרשת תזריע וגם את פרשת מצורע בספר ויקרא. הפרשות עוסקות בדיני טומאה וטהרה, ואלה קשורות, בין היתר, בדיני צרעת. הסמכות הבלעדית לקבוע אם אנשים נגועים בצרעת הייתה בידי הכוהנים.

ב  אָדָם, כִּי-יִהְיֶה בְעוֹר-בְּשָׂרוֹ שְׂאֵת אוֹ-סַפַּחַת אוֹ בַהֶרֶת, וְהָיָה בְעוֹר-בְּשָׂרוֹ, לְנֶגַע צָרָעַת–וְהוּבָא אֶל-אַהֲרֹן הַכֹּהֵן, אוֹ אֶל-אַחַד מִבָּנָיו הַכֹּהֲנִים. ג  וְרָאָה הַכֹּהֵן אֶת-הַנֶּגַע בְּעוֹר-הַבָּשָׂר וְשֵׂעָר בַּנֶּגַע הָפַךְ לָבָן, וּמַרְאֵה הַנֶּגַע עָמֹק מֵעוֹר בְּשָׂרוֹ–נֶגַע צָרַעַת, הוּא; וְרָאָהוּ הַכֹּהֵן, וְטִמֵּא אֹתוֹ. … מו  כָּל-יְמֵי אֲשֶׁר הַנֶּגַע בּוֹ, יִטְמָא–טָמֵא הוּא:  בָּדָד יֵשֵׁב, מִחוּץ לַמַּחֲנֶה מוֹשָׁבוֹ.  ויקרא יג

לא הבנתי איך כהן יכול להיות מופקד על קביעת נגע כזה עד מרץ 2020 כאשר ממשלת ישראל הכריזה על סגר ראשון כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה (פנדמיק COVID-19).

באתה ויקיפדיה מופיע הסבר על תקנות שעת חירום למאבק בנגיף הקורונה : בשלבים הראשונים של המגפה נעשתה התמודדות אתה במסגרת הסמכויות הרגילות שבחקיקה, כגון הוראות מנהליות לאיסור כניסת תיירים והמלצות לא מחייבות לציבור. בהמשך הוציא מנכ"ל משרד הבריאות צווים מכוח פקודת בריאות העם.

עם התפשטות המגפה עברה הממשלה להתקנת תקנות שעת חירום שבשונה מהצווים – בכוחן לשנות מיידית את מרבית החוקים (ללא צורך בהליך החקיקה הארוך המאפיין שינוי שגרתי של חוק), להפקיע זמנית את תוקפם או לקבוע בהם תנאים. בכך הן מעניקות תוקף משפטי מחייב למגבלות שנקבעו בהן אף אם הן סותרות חקיקה ראשית כלשהי. במקביל לשטף של התקנת תקנות שעת חירום נמשכה ההתמודדות בהוראות שעה שבמסגרת הסמכויות הרגילות שבחקיקה.  https://tinyurl.com/yzl4owgp

כמובן זו רק התחלת התקנות. נסו לקרוא ולהבין אותן — זו בדיוק השפה הטכנית שבפרשות תזריע ומצורע. פרטי פרטים אין סופיים שהובילו לבילבול וגם לחרדה. כזכור בהתחלת מגפת הקורונה לא ידעו בדיוק לתאר את הסימפטומים המסוכנים, וגם לא היו בדיקות או לפחות מספיק בדיקות או תחנות לבדוק אנשים שחשו ברע. בלי ספק  אף אחד לא יכול לדעת אם יש או אין קורונה בלי בדיקה.

אולי אין כהנים היום אבל יש צוותים לאתר חולים, מסכות ותקנות לשמור על הבודקים והציבור. בנוסף, לדעתי, יש דבר שהכהנים היו רק חולמים עליהם: חיסון כנגד מגפה. הסגרים בימינו היו כמו דאז – בידוד מתמשך והרחקה חברתית. באו נקווה לזמנים יותר משמחים ביחד שנוכל להתחבק בלי הרף!