פרשת שופטים: עורי, עורי ציון!

פרשת שופטים: "עורי, עורי ציון!" | שושנה מיכאל צוקר תשע"ח

 הפטרה לפרשת שופטים, ישעיהו נא:יב ‎‏-‏‎ ‎נב:יב, היא הרביעית מתוך שבע הפטרות המביעות מסר של נחמה אחרי תשעה באב, ולא מתייחסות באופן ישיר לפרשה עצמה. הנביא ישעיהו מתחיל עם ההבטחה שזה אכן אלוהים שמנחם את האנשים: "אנכי, אנכי הוא מנחמכם" (נא: יב), נושא שחוזר על עצמו לאורך כל קריאה. אך אין זה תנאי מספיק. לשיפור אמתי גם פעולה ארצית נחוצה: "התעוררי, התעוררי! קומי ירושלים" (נא: יז) או "עורי, עורי ציון! לבשי עוזך ציון, לבשי בגדי תפארתך" (נב:א).

הצורך בעשייה אנושית כדי לבנות חברה פורחת דווקא כן מתקשר לפרשה, הפוחת בצווי להתקין מערכות אשר יבטיחו צדק ומשפט בין תושבי הארץ:

שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן־לְךָ בְּכָל־שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ וְשָׁפְטוּ אֶת־הָעָם מִשְׁפַּט־צֶדֶק׃ לֹא־תַטֶּה מִשְׁפָּט לֹא תַכִּיר פָּנִים וְלֹא־תִקַּח שֹׁחַד כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם׃ צֶדֶק צֶדֶק תִּרְדֹּף לְמַעַן תִּחְיֶה וְיָרַשְׁתָּ אֶת־הָאָרֶץ אֲשֶׁר־ָה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ׃ (דברים טז:יח-כ)

כל אלמנטים משולבים בנושא שלישי, השיבה מגלות. נראה כי לא פעולה אלוהית לחוד ולא פעולה אנושית לחוד מספיקה לחולל מהפכה אלא יש צורך בשיתוף פעולה. ששה ימים בשבוע מוטלת עלינו אחריות להתעורר ולהעיר אחרים כדי לבנות חברה צודקת בציון. וביום השביעי, מילותיו של ר' שלמה אלקבץ, שכלל מספר ציטוטים מן ההפטרה בפיוטו לקבלת שבת, לכה דודי (חלקים של פסוקים נא:יז, נב:א-ב), יזכיר לנו את החזון והבטחה של הנביא, בתקווה שמנוחת השבת, המעין עולם הבא, יחזק את החזון שלנו כדי שנוכל להמשיך במאמץ.