הפטרה של פרשת ניצבים בצל הקורונה

הפטרה של פרשת ניצבים | הרבה גייל שוסטר-בוסקילה, אלול תש"ע

הפטרת פרשת ניצבים היא אחרונה  בסדרה של "שבע של נחמה" הוא כינוי לשבע ההפטרות שקוראים מהנביא ישעיהו. הנושאים של כולם הם בנבואות נחמה ובחזון הגאולה. 

כדאי לשמוע את ההפטרה על אתר "כל קורה" שמנציח את זכרה ומפעל חייה של סוזי דבוסקין: פטרת ניצבים-וילך. בפירוש שם כתוב:

הנביא מתחיל במילים "שוש תשיש" וממשיך לתאר את הפיוס בין האלוהים ועם ישראל במונחים של חתונה מלכותית עם כלים יפים, בגדים מפוארים וכתר ("צניף") מלוכה. ואכן בסוף ה' מכריז "אֶל-קְצֵה הָאָרֶץ, אִמְרוּ לְבַת-צִיּוֹן, הִנֵּה יִשְׁעֵךְ בָּא; הִנֵּה שְׂכָרו אִתּוֹ, וּפְעֻלָּתוֹ לְפָנָיו. וְקָרְאוּ לָהֶם עַם-הַקֹּדֶשׁ, גְּאוּלֵי ה'; וְלָךְ יִקָּרֵא דְרוּשָׁה, עִיר לֹא נֶעֱזָבָה."במילים אלו, מסתיימת תקופת האבל ואנחנו מתחילים להביט קדימה אל ראש השנה." (מאת שושנה מיכאל צוקר)

אני מרשה לעצמי להתייחס לתקופה שאנחנו חיים בה והנושאים של ההפטרה כי ההפטרה של ישעיהו בכלל לא קשורה לתוכן הפרשה וילך-ניצבים. 

בעידן הקורונה אנחנו קצת איבדנו את הקשרים המסורתיים לחיינו כגון מפגשים חברתיים, יציאה לסרטים וטיולים לחו"ל. כמעט כל הפעילויות שלנו בבית ואולי גם מקוונים אבל בהחלט לא כפי שהיינו רגילים לפני פורים תש"ע – רק לפני ששה חודשים. אני חושבת שאנחנו מחפשים את הנחמה ואפילו את הגאולה במצב הנוכחי אבל אחרת. 

החיפוש, השנה במיוחד, הוא חיפוש פנימי ואינדיבידואלי. אולי חלק מזערי של הקהילה שלנו יגיע לבנין במשך השבועות הבאים כדי להשתתף בתפילות. אולי חלק אחר יצפה בתפילות ב"סטרימינג" דרך האינטרנט. לדעתי חלק אחר ישב בבית בלי תמיכה רוחנית וקהילתית בכלל. אבל אנחנו בכל אופן יכולים להיזכר בימים טובים יותר שישבנו בהיכל האהוב שלנו והתפללנו גם בקול וגם בלב לנחמה על פי החזון הגאולה של הנביא ישעיהו:

שׂוֹשׂ אָשִׂישׂ בַּה', תָּגֵל נַפְשִׁי בֵּאלֹהַי–כִּי הִלְבִּישַׁנִי בִּגְדֵי-יֶשַׁע, מְעִיל צְדָקָה יְעָטָנִי:  כֶּחָתָן יְכַהֵן פְּאֵר, וְכַכַּלָּה תַּעְדֶּה כֵלֶיהָ. ישעיהו סא:י

לֹא-יֵאָמֵר לָךְ עוֹד עֲזוּבָה, וּלְאַרְצֵךְ לֹא-יֵאָמֵר עוֹד שְׁמָמָה–כִּי לָךְ יִקָּרֵא חֶפְצִי-בָהּ, וּלְאַרְצֵךְ בְּעוּלָהכִּי-חָפֵץ ה' בָּךְ, וְאַרְצֵךְ תִּבָּעֵל. ישעיהו סב:ד

בְּכָל-צָרָתָם לא (לוֹ) צָר, וּמַלְאַךְ פָּנָיו הוֹשִׁיעָם–בְּאַהֲבָתוֹ וּבְחֶמְלָתוֹ, הוּא גְאָלָם; וַיְנַטְּלֵם וַיְנַשְּׂאֵם, כָּל-יְמֵי עוֹלָם. ישעיהו סג:ט

כולי תקווה שניפגש ונתחבק בבריאות בקרב כפי שהיינו עושים בערב הלא רחוק. שבת שלום מלא נחמה וברכה לשנה הבאה מלאה גאולה.