פרשת לך-לך: אברהם אבינו: האור של ישראל

פרשת לֶךְ לְךָ / עובד דבורה, תשרי תשע"ח

אחרי המבול עולם כמנהגו  נוהג.  נח, איש צדיק ותמים, יורד מבמת ההיסטוריה ועוברים כמה דורות, עד שמופיע אברהם. אנו נלווה אותו בדרך ארוכה ונגדיר אותו כאבי האומה. לימים, בחלוף דורות רבים,  העולם הנוצרי והמוסלמי יכירו בו כאחד מאבותיהם. על  פי התורה, הוא בן שבעים וחמש שנים כאשר אלהים מתגלה אליו. על  פועלו עד אותו יום לא נאמר דבר. הפער הזה בזמן עד שאברהם מופיע, כאילו מחייב השלמה של הסיפור. אני אציג שתי השלמות מעניינות. אחת ממדרש רבא ואחת משיר מתוך הפולקלור של יהדות ספרד, שנכתב כנראה לפני גירוש ספרד.

מה המקורות שעמדו לפני המשלימים:

כז וְאֵלֶּה, תּוֹלְדֹת תֶּרַח–תֶּרַח הוֹלִיד אֶת-אַבְרָם, אֶת-נָחוֹר וְאֶת-הָרָן; וְהָרָן, הוֹלִיד אֶת-לוֹט.  כח וַיָּמָת הָרָן, עַל-פְּנֵי תֶּרַח אָבִיו, בְּאֶרֶץ מוֹלַדְתּוֹ, בְּאוּר כַּשְׂדִּים (בראשית יא).

 ב וַיֹּאמֶר יְהוֹשֻׁעַ אֶל-כָּל-הָעָם, כֹּה-אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, בְּעֵבֶר הַנָּהָר יָשְׁבוּ אֲבוֹתֵיכֶם מֵעוֹלָם, תֶּרַח אֲבִי אַבְרָהָם וַאֲבִי נָחוֹר; וַיַּעַבְדוּ, אֱלֹהִים אֲחֵרִים (יהושע כד).

א וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ.  ב וְאֶעֶשְׂךָ, לְגוֹי גָּדוֹל, וַאֲבָרֶכְךָ, וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ; וֶהְיֵה, בְּרָכָה (בראשית יב).

והנה הסיפור בבראשית רבא:

תרח עובד פסלים היה. פעם אחת יצא למקום מסוים, והושיב את אברהם מוכר תחתיו.
היה בא בן-אדם ורוצה לקנות [פסל] והיה אומר לו: בן כמה אתה?
היה אומר לו: בן חמישים או ששים.
היה אומר לו: 'אוי לו לאדם בן שישים הרוצה לעבוד לפסל בן יומו!'
והיה מתבייש [אותו אדם] והולך לו

.פעם אחת באה אישה אחת והביאה בידה קערת סולת.
אמרה לו: הנה לך, הקרב לפני הפסילים.
קם [אברהם] נטל פטיש בידו, שבר את כל הפסילים ונתן הפטיש ביד הגדול שביניהם. כאשר בא אביו, אמר לו: מי עשה להם כך?
אמר לו: לא אסתיר ממך את האמת: באה אישה אחת והביאה להם קערת סולת ואמרה לי להקריב לפניהם. הקרבתי לפניהם, זה [פסל אחד] אמר: אני אוכל ראשון, וזה [פסל אחר] אמר: אני אוכל ראשון. קם הגדול שביניהם, נטל פטיש ושברם.
אמר לו: מה אתה משטה בי, וכי הם יודעים [האם מישהו מקריב להם או לא, כך שיוכלו לריב על זה]?
אמר לו: ולא ישמעו אזניך מה שפיך אומר?! [כלומר, למה אתה עובד להם, אם הם לא יודעים שאתה עובד להם?] (בראשית רבא).

יש למדרש המשך ובו מסופר, שתרח מעביר את אברהם לנמרוד ל"סדרת חינוך" וכן הסבר למה מת הרן לפני אביו תרח. ובמה האמינו אנשי "אור כשדים" ולמה הם נקראים כפי שנקראים. ממה שקראנו, אנו למדים על אישיותו המיוחדת של אברהם. מגיל צעיר הוא שמע קול פנימי שקרא : "עולם ישן נחריבה". ואלהים, שראה את מעלותיו בחר בו,  כמי שיביא גאולה לעולם.

בתקופה הרבה יותר מאוחרת נכתב שיר יפה  עם נגיעה במדרש הזה ותוך שימוש במקורות של הברית החדשה אודות לידת יושוע וסיפורי הלידה של משה רבנו.  גם כאן רוצה הכותב לומר שסיפורו של אברהם מתחיל הרבה קודם להיותו בן שבעים וחמש שנים. השיר  המקסים, קרוב לודאי מוכר לרבים, נכתב בלאדינו ונקרא :אברהם אבינו פדרה קרידו:

 

כאשר המלך נמרוד יצא לשדה

הוא הביט אל השמיים ואל הכוכבים

וראה אור קדוש מעל הרובע היהודי

אות להולדתו של אברהם אבינו

אברהם אבינו, אבינו היקר

האב המבורך, האור של ישראל

אברהם אבינו, אבינו היקר

האב המבורך, האור של ישראל.