פרשת כי תצא: הוֹי בֹּנֶה עִיר בְּדָמִים

פרשת כי תצא: הוֹי בֹּנֶה עִיר בְּדָמִים* | שושנה מיכאל צוקר, אלול תש"פ

English

במסורת היהודית אנחנו מברכים ברכה בנוסח "אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְ–" לפני שמקיימים מצוות שבין אדם למקום, אך לא על אלו שבין אדם לחברו. לדוגמה, מברכים על הדלקת נרות אבל לא על ביקור חולים.
יש טעמים שונים להבחנה הזאת. הפוסק ופרשן התפילה אבודרהם (ספרד מאה ה-14) מודה שאין כלל כולל ואז מציע שקו מנחה אחד הוא שאין מברכים על מצווה שהשלמתו תלוי באדם אחר. דעה אחרת, זו של הרב ברוך הלוי אפשטיין (מאה ה-19) בספר תורה תמימה, היא שאנו מברכים רק על מעשים שהם יחודיים לנו, כגון ציצית, סוכה ולולב אבל לא מצוות שבין אדם לחברו כאלו שנהוגות גם באומות, כמו ביקור חולים וכיבוד אב ואם.
באזור האפור יש את הברכה לעשיית מעקה סביב לגג הבית, כמו שכתוב בפרשת השבוע:

כִּי תִבְנֶה בַּיִת חָדָשׁ, וְעָשִׂיתָ מַעֲקֶה לְגַגֶּךָ; וְלֹא-תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ, כִּי-יִפֹּל הַנֹּפֵל מִמֶּנּוּ. (דברים כב:ח)

מצד אחד זו מצווה בין אדם לחברו. בני אדם אחרים נהנים מן המצווה, כי היא מקטינה את הסיכוי שהם ייפלו מהגג שלך, והיא גם נהוגה בקרב אומות העולם המתוקנות (אף יותר מאשר בארץ, לצערי). ובכל זאת יש ברכה מסורתית (משנה תורה, הלכות ברכות יא:ב).
אני מציעה כי סיבה אחת עבור אנומליה זו היא שאנשים שעשויים יום אחד להפיק תועלת מן המעקה אינם נמצאים לפניך בעת בנייתה. לכן התועלת מופשטת יותר. אדם נופלהברכה עשויה לסייע לבונה המעקה להתמקד בחשיבותה (בתקווה שהוא חוגר רתמת בטיחות באותו הזמן).
אני מהרהרת בנדון הרבה בזמן האחרון, בגלל פועלי הבנייה הרבים הנהרגים עקב נפילה מגבהים בישראל. לא ידוע לי על פסקי הלכה המשווים את המעקה התנ"כי לרתמה בטיחות מודרנית, אבל נראה לי שזו השוואה סבירה.
מאז תחילת שנת 2020, נהרגו 18 עובדים באתרי בניה בארץ, רובם בגלל נפילה מגובה. לכל אחד יש שם, אבל לא כל השמות פורסמו ברבים. שמות ההרוגים עקב נפילה מגובה בחודש אוגוסט הם: 

  1. מאלק ג'בר מוחמד סעיד ברהם, בן 25, שנפל מפיגום בגובה הקומה הרביעית באתר בנייה ביפיע, ביום 16.8.2020
  2. עבד אלרחמן אלהרש, בן 30, שנפל מקומה 6 באתר בנייה בירושלים, ביום 11.8.2020
  3. אביעד בישארי, בן 33, שנהרג במהלך התקנת פאנלים סולאריים על גג חוות סוסים במושב בצרה, ביום 9.8.2020
  4. זיאד פאוזי קאסם סלימאן בן 51, שנהרג לאחר שנפל מגובה הקומה השביעית באתר בנייה בחדרה, ביום 4.8.2020

אחינו זועקים בנופלם, ודמם צועק אלינו מן האדמה.

——————-
*חבקוק ב:יב (ראה דברי על חבקוק פרק 2 באתר 929 [באנגלית])

דילוג לתוכן