בר מצווה ובת מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים – העצמת ילדים עם צרכים מיוחדים

יש המון סיבות לחגוג בר מצווה ובת מצווה לבנים ולבנות עם צרכים מיוחדים. העלייה לתורה תורמת לשיפור הדימוי העצמי שלהם, גורמת להם להרגיש שהם כמו ילדים אחרים בני גילם, ושוברת מחסומים וחסמים.

סידור תפילה עם סמלי תיקשורת

“בְּכָל דְּרָכֶיךָ”, סידור תפילה מונגש

פעילות ראשונה מסוגה בארץ – כאן בהוד והדר
מזה עשרים שנה משמשת קהילת הוד והדר בית לטקסי עלייה לתורה של ילדים עם צרכים מיוחדים. הפעילות הייחודית הזו החלה בשנת 1995, כאשר חברת הקהילה, יהודית אדלמן-גרין, מונתה לרכזת החינוך של התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) בישראל, ונתבקשה לערוך טקס עלייה לתורה לששה עשר נערים ונערות עם שיתוק מוחין. נערים ונערות אלה התגוררו במקומ

ות שונים בארץ וכל אחד מהם היה מרקע שונה – מחילונים ועד חרדים. חלקם אף לא יכלו לדבר, והתבטאו בדרכי תקשורת חלופיות.

האתגר
חלק מהנערים והנערות למדו בשיעורים פרטניים, אולם כשבית הספר הרצפלד מחולון ביקש להעלות לתורה קבוצה גדולה של ילדים עם לקויות התפתחות, הבינה יהודית שעליה לפנות לעזרה מקצועית לארגן את העלייה לתורה. היא עשתה את הדבר הטבעי ביותר – פנתה לשתיים מחברות הקהילה. השתיים, גילה ווגל וסוזי דבוסקין הן מומחיות לחינוך מיוחד ובעלות רקע רחב בחינוך יהודי. יחד, פתחו השלוש תכנית לימודים ששילבה שני יסודות חשובים. האחד היה שכל ילד וכל ילדה יכתבו ברכה אישית ומיוחדת משלהם, על פי תבנית הברכות השגורה. בין הילדים היו כאלה שלא יכלו לדבר, והברכה שלהם התבטאה בצילום שלהם מצביעים על עץ, פרח או ציפור. היסוד השני היה שעל כל חתן מצוות וכלת מצוות לקיים מצווה אחת – ביקור חולים, שירה לקשישים או הבאת זר פרחים לאדם גלמוד. לאחר כל ההכנות והלימוד, כל אחד מהתלמידים קרא מהתורה או העביר את הכתוב בתורה בדרך המיוחדת לו או לה. הטקס זכה להצלחה גדולה – הילדים הרגישו שהם עשו מעשה גדול והוריהם היו מאושרים.

פותחים את הלב
התנועה המסורתית ממשיכה להפעיל בהצלחה את תכנית בר מצווה ובת מצווה לילדים עם צרכים מיוחדים. סוזי דבוסקין הלכה ועלמה ב-2017 המשיכה ללות את התוכנית וללמד בה עד סופה ימיה וגילה

ווגל ממשיכה ללוות את התכנית בעצה ובהדרכה עד היום. בשנת 2005 החלה יהודית בלימודי הסמכה לרבנות, וכיום היא רבה לאנשים עם צרכים מיוחדים. בהוד והדר, חדר הלידה של התכנית, מתקיימים מדי שנה כשמונה טקסים שבהם עולים לתורה ילדים אלה, ומסורת זו נמשכת כבר עשרים שנה. רבים מחברי הקהילה חונכים את הילדים ומלמדים אותם, והחוויה מרוממת עד כדי כך שהדור הצעיר בקהילה ממשיך ומתנדב בעשייה זו.

בניין בית הכנסת נגיש לאנשים בכיסאות גלגלים. חברי הקהילה פתוחים לכל אדם באשר הוא אדם, ומקבלים את כולם בשמחה.

למידע נוסף: גילה ווגל: Gilavogel2012@gmail.com