דיווח מ-COP26 בגלזגו

במוצ”ש ה-19 בפברואר ליאל בירן שיתף אותנו ברשמים שלו מועידת האקלים של האו”מ בגלזגו. ליאל השתתף בועידה חשובה זו. לכל מי שנושא משבר האקלים חשוב לו/ה ומתעניין בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה ומה ניתן לעשות בנדון (באנגלית)

סיכום ביקורנו במרכז “קיפוד”

בבוקר חורפי צונן בסוף ינואר, 27 חברים של “הוד והדר” התקבלו בחמימות במרכז “קיפוד” – שכננו שמיד במורד הרחוב מבית הכנסת בכפר סבא. למדנו על מרכז “קיפוד”, ייעודו ופעילויותיו, ועל קיימות ונושאים סביבתיים בכפר סבא בפרט ובישראל בכלל.

אנשים יושבים בהרתאה

ביקור במרכז קיפוד, 1/2020

קרן, מנהלת “קיפוד”, תיארה את המרכז כאחד מהמוקדים המובילים בישראל לחינוך ופעילויות סביבתיים. קבוצות מכל הגילאים ומכל חלקי הארץ באים ל”קיפוד” ללמוד על אמנות ברת קיימא ועל חפצים שימושיים לבית, וליצור אותם.

קרן גם שיתפה אותנו באתגרים הממשיכים לעמוד בפנינו כאומה בנוגע למהימנותן של תכניות מיחזור עירוניות. פריטים שאנו משליכים לתוך מיכלי המיחזור אינם בהכרח ממוחזרים – או כראוי או אפילו בכלל. יתרה מזו, הקצב האיטי בו מתפרקים החומרים הניתנים למיחזור עלול עדיין להיות מקור לנזק סביבתי. לפיכך יש לשים דגש גדול יותר על מוצרים הניתנים לשימוש חוזר.

קרן הרחיבה את חשיבתנו ומודעותנו לגבי עיקרי הקיימות:

  • פסולת (הפחתת צרכנות בכללה)
  • תיקונים (“קיפוד” מנהל סדנאות “קפה ותיקונים” בהתנדבות עבור כל סוגי החפצים)
  • הצטמצמות (יצירת פחות פסולת)
  • שימוש חוזר (לא רק בבתים שלנו, אלא גם על-ידי העברה/מסירה לאחרים)
  • מיחזור

הרעיון ש”קיפוד” מנסה להחדיר לציבור הוא שכולנו נחשוב מחדש על צרכנות. הכול מתחיל בצריכה. אנחנו יכולים לסרב לקנות יותר בכך שנחשוב על מה שאנחנו קונים, כיצד זה מיוצר ומהיכן זה מגיע, ואם אנחנו באמת זקוקים לזה. עם יותר מודעות צרכנית אנחנו עשויים לצרוך פחות, ופירושו של דבר שכתוצאה מכך פחות דברים ייוצרו. באמצעות תיקונים של חפצים אנחנו יכולים להשליך פחות בכך שנתקן דברים במקום להפוך אותם למשהו פחות שימושי (פסולת). הצטמצמות – מעודדת אותנו שוב לשאול את השאלות: “האם אני באמת זקוק/ה לזה?” “האם אני באמת רוצה את זה?” באמצעות קניית מיכלים גדולים או קניית מילוי מחדש למיכלי מוצרים קיימים אנחנו יכולים גם להפחית את הפסולת שאנו מייצרים. שימוש חוזר – מהי תוחלת החיים של הפריטים שאנחנו קונים? האם אנחנו יכולים להשתמש בהם יותר מפעם אחת? האם אנחנו יכולים לשנות את ייעודו של משהו לא קנוי, כמו שקית ניילון בחנות המכולת, על מנת להשתמש בה שוב במקום להשליך אותה לאחר שימושה הראשוני? לבסוף, האם אנחנו יכולים למחזר את החפצים כאשר מיצינו את כל שימושיהם האפשריים?

קרן הייתה ישרה מאוד וסיפרה לנו שמידע מדעי חדש מתגלה יום יום ושאנחנו באמת רק מגרדים את פני השטח. בסך הכול היה לנו ערב מאלף ומהנה. אנחנו מצפים לאירועים חינוכיים נוספים עם “קיפוד” בעתיד הקרוב.

חוג בני מצווה, חורף 2020, לומדים וועוזרים במרכז קיפוד לקיימות.