דבר הרב צביקה גרץ
בשנת הארבעים לקהילה, שאלתי: היכן מופיע במקורות עמנו האירוע המיוחד של 40 שנה להוד והדר?הרב צבי גרץ
 במזמורים של קבלת השבת!
בסיום המזמור הראשון שאנו שרים נאמר: “אַרְבָּעִים שָׁנָה אָקוּט בְּדוֹר וָאֹמַר עַם תֹּעֵי לֵבָב הֵם וְהֵם לֹא יָדְעוּ דְרָכָי” (תהילים צה, י), ובמזמור שלאחריו אנו שרים: “הוֹד וְהָדָר לְפָנָיו עֹז וְתִפְאֶרֶת בְּמִקְדָּשׁוֹ” (תהילים צו, ו).
במזמור הראשון אנו לומדים כמה קשה היה לאלוהים עם עם ישראל במדבר במהלך ארבעים שנות הנדודים של העם, ואילו במזמור השני בני ישראל משנים את “מנגינת התלונות” שלהם במדבר, ושרים שיר חדש ומרענן לאלוהים, שיר הודיה על כל הטוב שהוא עושה להם. ברגע שהם משנים את הגישה שלהם מתלונות לתשבחות הם גם יכולים להשפיע על כל הסובבים אותם לטובה.
קהילת הוד והדר חגגה לא מזמן מסע של 40 שנה. לפעמים הוא דומה למסע שעשו בני ישראל במדבר. או כמו הקשיים של התחלה במדינת ישראל ועם כל האתגרים שהחברה טומנת בחובה, אך המסע הצליח מעל לכל דמיון, והקהילה בהחלט הגיעה אל “הארץ המובטחת” מבחינת הישגיה המרשימים.
עכשיו הזמן לעצור לרגע ולחגוג את העשייה הרבה של כל השנים הללו, אבל יש לעצור רק לרגע, כי עוד רבה הדרך גם בתוך הארץ. יש עוד הרבה ילדי בר מצוה שרוצים לחוות בר מצווה ישראלית, ובמיוחד עלינו לדאוג לעודד בנות לחגוג את בת המצוה שלהם. יש עוד משפחות רבות שעלינו לצרף לשורותינו. עלינו להגביר את לימוד התורה, להכפיל את כמות מעשי החסד שאנו עושים, לסעוד את החולים, לתמוך בקשישים ובחברים הותיקים ולהיות שם אחד עבור השני.
את כל זה לא ניתן לעשות בלי רוח ההתנדבות המיוחדת ששוררת בקהילת הוד והדר. הוד והדר צריכה לשמש כבית ספר להתנדבות בישראל! כאן אפשר ללמד את החברה הישראלית מהי רוח התנדבות וכיצד בונים עולם שלם בעזרת אנשים שערבים זה לזה.
אנו לומדים על החשיבות של העבודה גם מפרשת וארא בספר שמות. אלוהים שולח את משה לדבר עם פרעה ומשה מסרב, כי הוא חש בודד במערכה:

וַיְדַבֵּר ה’ אֶל-מֹשֶׁה… דַּבֵּר, אֶל-פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם, אֵת כָּל-אֲשֶׁר אֲנִי, דֹּבֵר אֵלֶיךָ. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה…הֵן אֲנִי, עֲרַל שְׂפָתַיִם, וְאֵיךְ, יִשְׁמַע אֵלַי פַּרְעֹה?

אלוהים שומע את מצוקתו של משה ושולח לו את אחיו, אהרן: 

וַיֹּאמֶר ה’ אֶל-מֹשֶׁה, רְאֵה נְתַתִּיךָ אֱלֹהִים לְפַרְעֹה; וְאַהֲרֹן אָחִיךָ, יִהְיֶה נְבִיאֶךָ. אַתָּה תְדַבֵּר, אֵת כָּל-אֲשֶׁר אֲצַוֶּךָּ; וְאַהֲרֹן אָחִיךָ יְדַבֵּר אֶל-פַּרְעֹה, וְשִׁלַּח אֶת-בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מֵאַרְצוֹ.

נעשית כאן חלוקת עבודה בין משה ואהרן שנושא בנטל עם אחיו.
גם קהילת הוד והדר לא נבנתה על ידי איש אחד. אמנם, לאחד או שניים היה את הרעיון להקים קהילה, אך די מהר הצטרפו אליהם עוד ועוד חברים וכל אחד נשא בנטל. אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ יַעְזֹרוּ וּלְאָחִיו יֹאמַר חֲזָק  (ישעיהו מא, ו). כשעוזרים אחד לשני אז מחזקים אחד את השני.
אז אני מבקש לברך אותנו בברכת חזק חזק ונתחזק. נזכור, שלֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה (פרקי אבות ב, טז). יש עוד הרבה עבודה שעלינו לעשות, וביחד נצליח לעלות מעלה מעלה, לחזק ולהתחזק.
בברכת הודיה על כל הטוב שקיבלנו,
הרב צביקה גרץ


הרב צבי גרץ מכהן מינואר 2018 כרב בקהילת ‘הוד והדר’ כפר סבא. לפני כן שימש כמנכ”ל ארגון “מסורתי עולמי” וברית “מרכז עולמי”, אשר באחריותם פיתוח היהדות המסורתית בתפוצות (מחוץ לקהילות צפון אמריקה) וחיזוק הרעיון הציוני ומרכזיותה של מדינת ישראל בקרב קהילות אלו.
הרב גרץ גדל בתנועת הנוער, נוע”ם, והמשיך לארגון הבוגרים המסורתיים בישראל, מרו”ם. הוא ניהל את תנועת הנוער נוע”ם, והמשיך ללימודים לרבנות בבית-המדרש לרבנים ע”ש ש”ז שכטר בירושלים. הוא היה המנהיג הרוחני של קהילת “שבת-אחים” בשכונת גילה בירושלים.
הרב גרץ שימש גם כרב בי”ס תל”י גילה; סגן נשיא “כנסת הרבנים” בישראל; שליח הסוכנות היהודית ל”בתי הכנסת המאוחדים” בארה”ב, יו”ר מייסד עמותת מנוחה נכונה ירושלים והסביבה, וחבר ההנהלה הציונית בהסתדרות הציונית העולמית וחבר דירקטוריון קרן קיימת לישראל, מטעם “מרכז עולמי”. הרב גרץ הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים, ומחזיק בתואר ראשון בתלמוד ומדעי המדינה, ובתואר MA בניהול מלכ”רים. כמו כן הוא מחזיק בתואר MA במדעי היהדות מטעם מכון שכטר וסיים הכשרה בשיטת 12 הצעדים של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול. לאחרונה סיים תוכנית רבנות ישראלית המשותפת למכון שלום הרטמן והמדרשה באורנים.
הרב גרץ נשוי לסופרת ד”ר שירלי גרץ, יש להם 3 ילדים והם מתגוררים בירושלים.


להקלטות של שיעורים של הרב גרץ, הקליקו כאן. פרטים על התוכן, בעמוד חינוך מבוגרים.


להקלטות מן הסדרה “הרב והאימאם,” הקליקו כאן. לפרטים, הקליקו כאן.


משולחנו של הרב גרץ:

[display-posts category=”רב-צבי”]